7 najgroźniejszych pasożytów czyhających w żywności

Pasożyty to niewielkie stworzenia żyjące w naszym organizmie, które bardzo niekorzystnie wpływają na nasze zdrowie. Dziś postaramy się opisać pokrótce 7 najgroźniejszych według Światowej Organizacji Zdrowia pasożytów.

  1. Tasiemiec

Tasiemiec egzystuje głównie w jelitach, choć może występować także w innych partiach ciała. Za pośrednictwem haczyków i przyssawek przyczepia się w wygodnym dla siebie miejscu. Najłatwiej zarazić się nim jedząc surowe mięso np. wieprzowinę lub nieumyte warzywa czy owoce. Jest dużo rodzajów tasiemców: bąblowe, wielokomorowe czy uzbrojone.

  1. Toksoplazmoza

Jest to niebezpieczna choroba pasożytnicza wywołana Toxoplasma Gondii. Najczęstszym powodem zakażenia jest kontakt z chorym kotem. To choroba niezwykle groźna dla człowieka – może prowadzić do zapalenia mózgu lub opon mózgowych. Szczególnie powinny uważać na nią kobiety w ciąży, ponieważ może doprowadzić do wad u nienarodzonego dziecka. Często doradza się unikanie kontaktów z kotami na czas ciąży.

  1. Pełzak czerwonki

W wyniku zakażenia tym pasożytem dochodzi do choroby zwanej pełzakowicą. W łagodnej postaci tego schorzenia mamy do czynienia z wydalaniem cyst wraz z kałem. Jeżeli jednak przeistoczy się ona w ostrą wersję, możemy spodziewać się niebezpiecznych ropni na wątrobie czy w jelicie.

  1. Włosień kręty

Włośnica jest chorobą wywołaną właśnie włośniem krętym. Objawy zaczynają się od wyraźnej gorączki, bólu brzucha i rozwolnienia. Włośnica może prowadzić nawet do śmierci, dlatego warto unikać jedzenia dziczyzny z niewiadomego pochodzenia. Aby zabezpieczyć się przed tym pasożytem, należy poddawać mięso obróbce termicznej.

  1. Przywry

Przywry to niebezpieczne pasożyty z rodziny Opisthorchiidae. W przypadku przywr, do zakażenia dochodzi po zjedzeniu surowej ryby. Najgroźniejszym powikłaniem wynikającym z posiadania jej w organizmie jest rak przewodów żółciowych.

  1. Glista ludzka

Zakażenie się glistą ludzką występuje bardzo często i dotyczy dużego procentu populacji. Zarazić się  można przez kontakt z brudną wodą (nawet na basenie!) lub podczas konsumpcji brudnych warzyw czy owoców. Pierwszymi symptomami robaczycy jest kaszel, obrzęki, wysypki oraz ogólne osłabienie organizmu.

  1. Cryptosporidium

Cryptosporidium są groźnymi chorobotwórczymi pierwotniakami. Często narażone na zakażenie tym pasożytem są dzieci, gdyż można go nabyć zarówno poprzez drogę pokarmową jak i oddechową (inhalacje). Głównymi objawami są tutaj ostra biegunka i wymioty.

Jak chronić się przed pasożytami?

Pasożytów, którymi możemy się zarazić jest niestety dużo więcej.  To tylko kilka najbardziej popularnych. Ważne jest by zawsze dokładnie myć żywność i dłonie oraz spożywać mięso wyłącznie ze sprawdzonych źródeł – najlepiej odpowiednio przetworzone termicznie. Dzięki takim krokom zminimalizujemy ryzyko zakażenia pasożytami.

Osoby, które chciałyby dowiedzieć się czy posiadają w ciele niechcianych lokatorów mogą skorzystać z naszego testu obciążeń organizmu. Dostarcza on informacji czy mamy w sobie pasożyty. Na jego podstawie specjaliści określają też indywidualne kroki niezbędne do pozbycia się pasożytów.

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *