10 oznak, że w Twoim organizmie mogą być pasożyty

Większość ludzi jest przekonanych o swoim idealnym stanie zdrowia, ale nikt tak naprawdę nie spodziewa się, że w naszym organizmie mogą żyć malutkie pasożytnicze stworzonka, które niekoniecznie są chorobotwórcze. Są to najczęściej: bakterie czy grzyby, które nie powodują u nas żadnych szkód. Ale z drugiej strony mogą żyć takie pasożyty, które są powodem wielu chorób. Przyjrzyjmy się więc kto to taki.

Jak pasożyty dostają się do naszego organizmu?

Większość z nas posiada w swoim organizmie pasożyty, które powodują uczucie wiecznego zmęczenia, sprawiają, że chorujemy lub jesteśmy na coś uczuleni. Dzieje się tak nawet jeśli regularnie uzupełniamy witaminy i minerały. Pasożyty dostają się do naszego organizmu poprzez niemytą żywność lub zanieczyszczoną wodę, komary, kontakty seksualne lub zwierzęta domowe. Zarażeniu się pasożytami sprzyja niedostateczne dbanie o higienę oraz jedzenie surowego lub niedogotowanego mięsa. Idealne warunki dla rozwoju pasożytów w naszym ciele stanowi choroba –  osłabienie naszego układu odpornościowego.

10 oznak posiadania pasożytów

  1. Częste uczucie zmęczenia i wyczerpania

  2. Bóle brzucha

  3. Bezsenność

  4. Zgrzytanie zębów w nocy

  5. Znaczna utrata masy ciała nawet do 20%

  6. Ból węzłów chłonnych

  7. Nadmierna ochota na produkty zawierające duże ilości cukru

  8. Ból mięśni i stawów

  9. Objawy zespołu jelita drażliwego, zaparcia oraz biegunki

  10. Wysypki na ciele, podrażnienia skóry

Co jeść aby wyeliminować pasożyty?

Istnieje kilka propozycji produktów spożywczych, które w naturalny i skuteczny sposób mogą pomóc wyeliminować z organizmu niechciane pasożyty. Są to: czosnek, pestki dyni, tymianek, olej rycynowy, granat, kurkuma czy surowe soki warzywne.

Jak wykryć pasożyty?

Istnieją 3 grupy metod służących do diagnozy pasożytów: badania molekularne, badania mikroskopowe oraz badania serologiczne. Niedopuszczalne jest przyjmowanie profilaktycznie leków przeciw pasożytom bez stwierdzonego zakażenia. W celu wykrycia zakażenia pasożytami jelitowymi stosuje się badania mikroskopowe kału. W tym celu trzeba oddać do badania 3 próbki kału, w odstępach od 2 do 3 dni. Dostępne są również testy immunoenzymatyczne, które pozwalają wykryć antygeny w kale w momencie kiedy nie wykryto w nim uprzednio czynnika etiologicznego. W przypadku kiedy wcześniej stosowaliśmy antybiotyki lub leki przeciwpasożytnicze, kał powinno się pobrać dopiero po 1-3 tygodni od zakończenia suplementacji tymi środkami. Testy serologiczne posiadają wysoką czułość. Przy użyciu tej metody można wnioskować w jakiej fazie jest choroba i czy nastąpiło już wyleczenie. Najbardziej skuteczne są badania molekularne, których zadaniem jest wykrycie DNA pasożyta poprzez pobranie próbki kału, krwi czy płynu mózgowo-rdzeniowego. Ten rodzaj badania jest niezwykle pomocny gdyż dzięki niemu istnieje możliwość wykrycia pasożyta we wczesnej fazie zakażenia, kiedy organizm jeszcze nie zdążył wyprodukować przeciwciał w celu zwalczenia patogenu.

Jeśli masz podejrzenia, że w Twoim ciele znajdują się pasożyty ale chciałbyś to zweryfikować – zapraszamy na test obciążeń organizmu, który pozwoli to z całą pewnością stwierdzić. Nasi specjaliści doradzą też odpowiednią dietę oraz dobiorą odpowiednie kroki postępowania. Zapraszamy.

 

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *