Badanie kału na pasożyty – skuteczny sposób na określenie przyczyn dolegliwości?

Badanie kału to najpowszechniejsza metoda sprawdzenia, czy w naszym organizmie rozgościli się nieproszeni goście. Czy jednak ten sposób jest skuteczny? Jak sprawdzić, co dzieje się z naszym zdrowiem? Dowiedz się więcej na temat badania kału na pasożyty.

Badanie kału na pasożyty to standardowe badanie w przypadku istnienia podejrzenia w organizmie nieprawidłowości związanych z pasożytami. Specjaliści oceniają kał pod kątem jego konsystencji, barwy, jak również obecności w nim innych, istotnych składników: krwi, komórek, niestrawionego pokarmu. W trakcie tego badania sprawdza się, czy w dostarczonej próbce znajdują się jaja, postać dorosła czy również fragmenty pasożytów. Dzięki temu badaniu możliwe jest określenie, jaki z jakim rodzajem pasożytów mamy do czynienia.

Masz takie objawy? Warto wykonać badanie kału na pasożyty:

  • gazy
  • wzdęcia
  • problemy skórne
  • nerwowość
  • zmęczenie
  • zaparcia
  • biegunka
  • swędzenie odbytu

Zalecenia dotyczące pobierania kału do badania
Aby właściwie określić przyczyny dolegliwości, niezbędne jest zachowanie odpowiednich procedur dotyczących jego pobierania. Bardzo ważne jest, by kał oddany do laboratorium został pobrany przy użyciu szpatułki dołączonej do pojemniczka na kał (do nabycia w aptekach). Wbrew obiegowym opiniom, pobranie kału z muszli klozetowej mija się z celem, ponieważ woda i mocz mogą unieszkodliwić znajdujące się w nim pasożyty, przez co wynik badania będzie zafałszowany. Stolec powinien zostać oddany na czysty papier lub też do suchego i czystego naczynia.

Brałeś leki? Wstrzymaj się z badaniem!
Równie ważne jak odpowiednie oddanie stolca jest również powstrzymanie się od przyjmowania w tym okresie wszelkich leków, a zwłaszcza antybiotyków. Nie jest trudno bowiem stwierdzić, że mogą one w znacznym stopniu zakłócić obraz badania i uczynić je bezużytecznym. Jeśli ostatnio przyjmowałeś więc jakiekolwiek leki, pamiętaj, że z badaniem kału na pasożyty musisz poczekać 1 – 3 tygodnie.

Czas ma znaczenie
Specyfika tego badania zakłada jak najszybsze dostarczenie pobranej próbki do laboratorium. Najlepiej, by od momentu pobrania stolca do jego dostarczenia do laboratorium nie minęło więcej niż 3 godziny. Stolec płynny lub biegunkowy powinien zostać dostarczony jeszcze szybciej – maksymalny czas to pół godziny.

Jakie pasożyty wykrywa badanie?
Badanie kału na pasożyty może określić, czy w dostarczonej próbce znajdują się jaja lub owsików, glisty ludzkiej czy tasiemca, ale również inne pasożyty, takie jak:

  • węgorek jelitowy
  • pełzak czerwonki
  • lamblia jelitowa
  • przywry (w tym motylicę wątrobową)

Badanie kału na pasożyty – w jaki sposób jest wykonywane?
W początkowym etapie specjalista dokonuje makroskopowej analizy próbki kału. Ocenie poddawana jest konsystencja, kolor kału oraz jego ewentualną obecność w nim domieszek śluzu czy krwi. Następnym etapem jest analiza mikroskopowa kropli kału. W zależności od konsystencji kału specjalista poszukuje w nim osobników dorosłych, jak i jaj pasożytów. W zależności od potrzeb wykonuje się również preparaty trwałe, jak również stosuje się metody hodowlane czy zagęszczające.

Niestety, badanie kału na pasożyty nie zawsze może przynieść rozwiązanie problemów zdrowotnych. Coraz częściej w celu określenia przyczyn dolegliwości wskazana jest poszerzenie spektrum wykonywanych badań o najnowocześniejsze osiągnięcia diagnostyki. Przykładem może tu być Test Obciążeń.

Pani Gabriela z Łodzi szukała skutecznej metody na swoje dolegliwości

Od pewnego czasu miałam dziwne dolegliwości gastryczne: bolał mnie brzuch, nie mogłam spać w nocy, ciągle byłam nerwowa. Nie wiedziałam, co się dzieje, dlaczego mam takie problemy zdrowotne. Szukałam różnych powodów- pytałam na forach, radziłam się rodziny, ale mimo różnych pomysłów to wciąż nie było to. Zaryzykowałam nawet wizytę u uzdrowiciela, bo mój problem zdrowotny stawał się coraz bardziej uciążliwy. Niestety, wciąż bez efektu. Po przejrzeniu różnych stron w internecie natknęłam się na informację o teście diagnozującym przyczyny dolegliwości. Uznałam, że to może być warte uwagi. Stwierdziłam, że spróbuję. Zapisałam się na najbliższy możliwy termin i przyznam szczerze, że nie żałuję. Sporo się dowiedziałam o swoim zdrowiu, wiem już, dlaczego źle się czuję. Specjalnie dla mnie została również skomponowana naturalna kuracja, dzięki której czuję znaczą poprawę swojego stanu zdrowia. Polecam wszystkim ten test i kurację, warto zadbać o swoje zdrowie!

Badanie kału na pasożyty nie zawsze daje pełną gwarancję, że dowiemy się, w czym tkwi problem z naszym zdrowiem. Dlatego aby zyskać pewność co do przyczyn dolegliwości, nie warto zwlekać – im wcześniej podejmiemy działania zaradcze,tym większa szansa, że szybko i naturalnie powrócimy do zdrowia. Z pomocą w zwalczeniu problemów z pasożytami i często bardzo nieswoistymi objawami, które one wywołują przychodzi Test Obciążeń Organizmu, nowoczesne narzędzie do diagnozy całego organizmu – mówi Weronika Łapińska, Specjalista Revitum.

Test Obciążeń Organizmu to najnowocześniejsze osiągnięcie w zakresie diagnostyki przyczyn chorób. Jego szerokie spektrum możliwości poznania procesów zachodzących na poziomie komórkowym i wychwycenie zmian chorobowych. Wykonanie Testu Obciążeń nie wiąże się z żadnymi nieprzyjemnymi odczuciami – jest on w pełni bezpieczny i nieinwazyjny. Po jego wykonaniu możliwa jest szczegółowa analiza otrzymanych wyników oraz dobranie skutecznej metody zaradczej, dzięki której problemy z pasożytami staną się jedynie wspomnieniem.

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *